Yüzbinlerce Otel Odasına İz Bırakmadan Girmek Mümkün

Blog TerraMedusa today26/04/2018

Arka plan

Screen Shot 2018 04 26 at 10.13.37Dünya üzerindeki milyonlarca elektronik kapı kilidi hacklenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Elektronik kapı kilitlerinde en çok kullanılan yazılım Vision Software, kilit ise Assa Abloy olarak kabul edilebilir. Bu ürün yaklaşık 20 yaşında. Yaklaşık 12 yıllık bir çalışma sonucunda uzmanlar bu yazılımda güvenlik açığı keşfederek kapı kilitlerini izinsiz açmayı başardı.

Assa Abloy kilitleri Sheraton, Radisson, Hyatt, Intercontinental gibi dünya çapında ünlü çok sayıda otel zincirinde kullanılıyor. Kilitleri hackleyen uzmanlar kilitleri açmak için hem özel yazılım, hem de özel donanımlardan faydalanmış.

Kilitleri hacklemek için önceden kullanılmış ve artık aktif olmayan bir temassız oda giriş kartı yeterli olabiliyor. Bu kartla sadece otel odası değil, otelde kartla girilebilecek diğer bölümlere de izinsiz giriş yapılabiliyor. Bunlar arasında asansörle VIP katlarına izinsiz çıkmakta sayılabilir.

İsveçli üretici firma gerekli güvenlik yamalarını yayınladığını, otellerin 2 ay kadar önce bu yamaları yüklemeye başladığını duyurdu. Fakat henüz yeterince otel sistemlerine yamayı yüklemiş durumda değil.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi