Veri depolama cihazlarını hackleyerek iki ayda 620 bin dolar kazanmak

veri-depolama-cihazlarini-hackleyerek-iki-ayda-620-bin-dolar-kazanmak-168x300 Veri depolama cihazlarını hackleyerek iki ayda 620 bin dolar kazanmakVeri depolama cihazlarını hedef alan yeni bir zararlı yazılımın izi kısa süre önce sürüldü. Yaptığı şey bir siber suçlunun bulduğu zayıflıklar yardımıyla veri depolama cihazlarını hackleyerek sürekli çalışan bu cihazlar üzerinde Dogecoin mining yapmaktı.

Sadece iki ay gibi kısa bir sürede bu organize saldırı, yapan kişiye tam 620 bin dolar kazandırmış oldu. Bu özelliği ile de şimdiye kadar tespit edilmiş tarihteki en karlı ve illegal mining operasyonu olmaya aday. Aslında bu zararlı yazılımın keşfedilmesi 2014’ün Şubat ayına dayanıyor. Veri depolama ile ilgili çalışan Synology firmasından uzmanın rastladığı zararlı yazılımın bulaştığı cihazlardaki en belirgin özellik aşırı şekilde yavaş çalışıyor olması. Aynı bulguları gösteren başka cihazlar da incelendiğinde ve biri Facebook’ta kendi cihazında “PWNED” adında bir dizin bulduğundan bahsetmesiyle konu yavaş yavaş aydınlanmaya başlamış.

Zararlı yazılımın bulaştığı Synology cihazların sistem yöneticilerinin paylaştığı dosyalardan CPUminer olarak bilinen ve işlemci gücüyle elektronik para birimi işlemeye yarayan bir yazılım kurulu olduğu farkediliyor. PWNED dizini içerisinde ise zararlı yazılımın yapılandırma dosyaları bulunmakta. Bu dosyalardan birinin içerisinde ise saldırganın Dogecoin hesabı bulunuyor. Şu an zararlının Bitcoin ürettiğine dair bir bulgu yok fakat ciddi miktarda Dogecoin üretmiş/üretiyor durumda.

Firma veri depolama cihazlarında bulunan bu zafiyetlerle ilgili yama yayınlamış durumda. Eğer siz de Synology marka bir veri depolama cihazı kullanıyorsanız mutlaka yayınlanan yamayı kurmanız gerekmekte. Diğer yandan elektronik para birimlerinin geleceğinin illegal platformlar yardımıyla da şekillendiği gerçeği yine karşımıza çıkıyor. SAN/NAS cihazları, akıllı televizyonlar, cep telefonları, güvenlik kameraları gibi gömülü işletim sistemine sahip cihazlar ise getirisi yüksek birer kuluçka cihaz olarak kullanılmaya aday gözüküyor.