Usame Bin Ladin ve gizli veriyi saklamak

Blog TerraMedusa today04/05/2012

Arka plan

usame_bin_ladin_sifresiz_bilgisayarABD’nin yayınladığı son bilgilere göre Usama Bin Ladin’in bilgisayarındaki verileri şifrelemediği ortaya çıktı. Eğer şifrelemiş olsaydı belki ABD bu terörist organizasyon hakkında daha az şey biliyor olacaktı.

ABD’li yetkililerin açıklamalarına göre ele geçirilen veriler bugüne kadar bir terörist organizasyona dair keşfedilen en büyük arşiv. Bu arşiv dijital döküman, video ve ses dosyalarını, yazıcıdan çıkarılmış dökümanları, kayıt cihazlarını, elle yazılmış metinleri kapsıyor. Ele geçirilen verilerin büyük kısmı güvenlik açısından gizlilik sınıfına dahil edildiğinden ABD tarafından açıklanmamıştı.

Fakat şimdi Usame Bin Ladin’in evine yapılan baskında ele geçirilen 6.000 dökümandan 17 tanesi kamuoyuna açıklandı. Bu bilgilerin tümü Usama Bin Ladin’in 5 bilgisayarının sabit diskinden ve 100 kadar taşınabilir disk, hafıza kartı, cd, dvd gibi kaynaklardan ele geçirildi.

Ele geçirilen dökümanların uzunluğu 2 sayfa ile 49 sayfa arasında değişiyor. Fakat bu kadar bilgi bile El-Kaide örgütü hakkında herşeyi deşifre etmiyor. Yetkililerin belirttiğine göre buradaki bilgiler sadece El-Kaide’ye kendi gözünden bakmayı sağlayabiliyor.usame_bin_ladin_ev_pakistan

Ele geçirilen bazı örgüt içi yazışmalarda Usame Bin Ladin’in eylemlerin ABD üzerine yoğunlaşmasını istediği, özellikle ABD başkanı Barack Obama ve Orgeneral David Patraeus’un Pakistan veya Afganistan ziyaretleri sırasında öldürülmesini emrettiği görülüyor. Pakistan’da bulunan evinde öldürülmeden önce tespit edilmemek için hiç bir şekilde internete bağlanmayan, bunun yerine aktarmak istediği dosyaları taşınabilir belleğe kopyaladıktan sonra kuryeye teslim eden Usame Bin Ladin’in neden sabit disklerindeki bilgileri şifrelemediği ise bilinmiyor.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
rus hackerlar suc piyasasinda lider

today02/05/2012

Blog TerraMedusa

Rus hackerlar 4.5 milyar dolar ile lider

Yeteneklerini yasadışı yollardan değerlendirmesiyle ün yapmış Rus hackerlar geçtiğimiz yıl gelirlerini iki katına çıkardı. Bu yeni tabloya göre global siber suç piyasasının lideri açık ara Rus ülkeleri. Üstelik tüm dünyayla ...