Tweet içerisine gizli mesaj saklamak

Blog TerraMedusa today12/05/2014

Arka plan

Steganography tekniğiyle fotoğraflar içerisine çeşitli mesajlar yerleştirildiğini, bunların da internet üzerinden açık şekilde dağıtılarak mesajların yerine ulaştığını duymuşuzdur. Hatta bu tekniği bazı terör örgütlerinin kullandığı bile bilinir.

Bu anlayışla geçmişte bazı botnet zararlı yazılımları da C&C sunucuları tarafından iletilen komutları fotoğraflar üzerinden ileterek gizlemeyi başarmıştı. Artık bir adım ileri giderek gerek bir zararlı yazılım, gerekse gizli mesajlar normal tweetler içerisine stegonografi yöntemiyle gizlenebiliyor. Adına “Unicode homoglyphs” verilen bir teknikle tweet içerisinde bu karakterler konumlandırılıyor.

En önemli konulardan biri ise bu tweetlerin encrypted veya scramble edilmiş bir görünüme sahip olmaması. Eğer mesajı okuyan kişi bunun gizli bir içeriği olduğunu biliyorsa dikkat çekmeden kolayca öğrenebiliyor.

Aşağıda bu yöntemle gizlenen bir mesajın normal halini ve stegonografi tekniğinden geçmiş hali görülüyor;

tweet-icerisine-gizli-mesaj-saklamak

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
internet bankaciliginda atsengine tehditi 3

today05/05/2014

Blog TerraMedusa

Internet bankacılığında ATSEngine tehditi

ATSEngine, dünyanın en ünlü internet bankacılığı zararlı yazılımlarından Zeus ile birlikte çalışıyor. Dinamik şekilde web inject yapabilen yazılım tüm botlara yeni configleri göndermeyi kolay hale getirmiş durumda. Web inject yöntemi ...