Sony Pictures’ın hacklenmesinin etkileri düşünülenden büyük

Blog TerraMedusa today07/12/2014

Arka plan

sony-pictures-hacklenmesinin-etkileri-dusunulenden-buyukSony Pictures Entertainment geçtiğimiz haftalarda büyük çaplı bir hack olayıyla gündeme geldi. Çok sayıda iç doküman, çalışanların kişisel ve maaş bilgileri, yayınlanmamış film/belgeseller gibi kritik veriler internette yayınlandı.

Sony’den elde edilen bilgiler Pastebin adındaki sitede isimsiz olarak yayınlandı. Burada 17 tanesi üst yönetim olmak üzere 6000 Sony Pictures çalışanının maaş verileri de var. Bilgilerde 17 üst yöneticinin primlerinin yıllık 1 milyon dolardan fazla olduğu dikkat çekiyor. Maaş ve çalışan bilgileri öyle detaylı olarak bulunuyor ki kaçı kadın, kaçı erkek, mevcut maaşları, primleri, Sosyal Güvenlik Numaraları, şifrelerini görmek mümkün.

Sızdırılan bilgiler arasında Sony’nin yapımcılığını üstlendiği, halen sinemalarda oynayan Fury gibi filmler ve henüz gösterime girmemiş Annie gibi filmlerde var. Toplamda sızan film/belgesel sayısı ise şu an için 5. Torrent siteleri yardımıyla bu filmler paylaşılmaya devam ediliyor. Sadece filmler de değil. İlginç şekilde çok sayıda şifrenin yanı sıra Sony’e ait şifreleme anahtarları da yayınlandı. Hatta “password” adında password korumalı bir dosyanın şifresi “password” olarak tanımlandığı görülüyor. Bu “password” şifresiyle korunan dosyalar arasında 9000 adet taranmış pasaport bulunuyor. Bu pasaportların arasında Angelina Jolie, Daniel Craig, Cameron Diaz gibi ünlüler de var.

sony-pictures-hacklenmesinin-etkileri-dusunulenden-buyuk_3

Bu sadece başlangıç gibi gözüküyor. Olayı gerçekleştiren GOP elinde 25 GB büyüklüğünde bir arşivin daha olduğunu ve bunun içerisinde 30 binden fazla insan kaynakları dokümanı, çalışanların suç geçmişi soruşturma raporları, çalışan fotoğraflarının olduğunu söylüyor. GOP’un elinde olan verinin tamamı ise 38 milyon dosya, 10 TB gibi inanılmaz bir boyutta.

Veri güvenliği açısından geçmişte de kötü sınavlar vermişti Sony. Fakat bu sızıntı biraz daha farklı bir önem taşıyor. Bu sefer yukarıda saydığımız sızan veriler dışında başka bir firmaya ait veriler de var. Ülkemizde de faaliyet gösteren denetim firması Deloitte’un 30.000 çalışanının detaylı maaş dökümleri ve kişisel bilgileri de internete sızdırıldı. Eskiden Deloitte firmasında çalışan, fakat şimdi Sony Pictures’da insan kaynakları bölümünde görev alan birinin bilgisayarından çıktı bu veriler.

sony-pictures-hacklenmesinin-etkileri-dusunulenden-buyuk_4

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi