Siber suçlular firmalardan fidye istiyor

Blog TerraMedusa today23/06/2012

Arka plan

siber_suclular_para_odemeyen_firmalarin_bilgilerini_yayinliyorHackerlar geçtiğimiz günlerde AmeriCash Advance adındaki online kredi sağlayıcı kuruluşa dair müşteri bilgilerini, para ödemediği için yayınladı.

12 haziranda bir faks alan AmeriCash Advance firmasına söylenen sistemlerinin hack edildiğiydi. Mektupta 15.000 $ ödenmesi isteniyordu. Bu fakstan sonra FBI ile iletişim kuran firma, sistemlerine erişilmiş olabileceği gerekçesiyle yardım istedi. Yapılan araştırmada AmeriCash firmasından ele geçirilen bilgilerin müşteri isimleri, e-posta adresleri, sosyal güvenlik numaraları gibi kritik kişisel bilgiler olduğu ortaya çıktı. Bunlar kritik bilgiler olduğu gibi aynı zamanda hedefe yönelik bir phishing saldırısında rahatlıkla kullanılabilecek bilgiler.

Firma basına yaptığı açıklamada hiçbir zaman şantaja göz yummayacaklarını, suçluları bulmak için yasal kuruluşlar ile birlikte çalıştıklarını duyurdu.

Kendilerine RexMundi adını veren hacker grubu ise bu açıklamadan kısa süre sonra AmeriCash firmasına ait müşteri bilgilerini Twitter’dan yayınladı. RexMundi daha önce Belçika firması AGO-Interim ve Dexia Bank gibi kuruluşlara ait bilgileri de yayınlamıştı. Firmalar şantaj yapılan ücreti ödemedikçe grup yayınladığı verilerin boyutunu arttırırken, diğer yandan istediği fiyatı da arttırıyor. RexMundi hacker grubu aynı zamanda The Twilight film serisinin yıldızı Taylor Lautner’ın e-posta hesabını da hack etmişti.

Siber aktivist grup Anonymous, tüm dünya devletlerinin sırlarını ortaya dökmeye niyetli Wikileaks, sadece eğlence için hack eden LulzSec derken listeye şantaj ile para kopartmak için hack yapan gruplar da eklenecek gibi gözüküyor. Türkiye’de de kısa süre öncesine kadar sirketbilgileri.com adında bir internet sitesinde şantaj sonucu para ödemeyen firmaların bilgileri yayınlanıyordu.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
internet bankaciligi trojani zeus zitmo

today19/06/2012

Blog TerraMedusa

Bankalar için cep telefonuna gelen SMS riskli

İyi bir antivirüs programı arayan Android kullanıcıları yeni bir tehditle karşı karşıya. Kendini “Android Security Suit Premium” diye adlandıran uygulama aslında Zitmo adında bir internet bankacılığı trojanını içeriyor. Zitmo (Zeus-in-the-mobile) ...