Siber suçlular firmalardan fidye istiyor

siber_suclular_para_odemeyen_firmalarin_bilgilerini_yayinliyor Siber suçlular firmalardan fidye istiyorHackerlar geçtiğimiz günlerde AmeriCash Advance adındaki online kredi sağlayıcı kuruluşa dair müşteri bilgilerini, para ödemediği için yayınladı.

12 haziranda bir faks alan AmeriCash Advance firmasına söylenen sistemlerinin hack edildiğiydi. Mektupta 15.000 $ ödenmesi isteniyordu. Bu fakstan sonra FBI ile iletişim kuran firma, sistemlerine erişilmiş olabileceği gerekçesiyle yardım istedi. Yapılan araştırmada AmeriCash firmasından ele geçirilen bilgilerin müşteri isimleri, e-posta adresleri, sosyal güvenlik numaraları gibi kritik kişisel bilgiler olduğu ortaya çıktı. Bunlar kritik bilgiler olduğu gibi aynı zamanda hedefe yönelik bir phishing saldırısında rahatlıkla kullanılabilecek bilgiler.

Firma basına yaptığı açıklamada hiçbir zaman şantaja göz yummayacaklarını, suçluları bulmak için yasal kuruluşlar ile birlikte çalıştıklarını duyurdu.

Kendilerine RexMundi adını veren hacker grubu ise bu açıklamadan kısa süre sonra AmeriCash firmasına ait müşteri bilgilerini Twitter’dan yayınladı. RexMundi daha önce Belçika firması AGO-Interim ve Dexia Bank gibi kuruluşlara ait bilgileri de yayınlamıştı. Firmalar şantaj yapılan ücreti ödemedikçe grup yayınladığı verilerin boyutunu arttırırken, diğer yandan istediği fiyatı da arttırıyor. RexMundi hacker grubu aynı zamanda The Twilight film serisinin yıldızı Taylor Lautner’ın e-posta hesabını da hack etmişti.

Siber aktivist grup Anonymous, tüm dünya devletlerinin sırlarını ortaya dökmeye niyetli Wikileaks, sadece eğlence için hack eden LulzSec derken listeye şantaj ile para kopartmak için hack yapan gruplar da eklenecek gibi gözüküyor. Türkiye’de de kısa süre öncesine kadar sirketbilgileri.com adında bir internet sitesinde şantaj sonucu para ödemeyen firmaların bilgileri yayınlanıyordu.