Siber mafya mobil telefon bilgisi sunuyor

Blog TerraMedusa today21/07/2013

Arka plan

mobil-telefon-numarasi-toplamak2Yeni bir servis daha siber mafyanın sunduğu hizmetler arasına girdi. Çok dinamik olan, sürekli güncellenen siber mafyanın verdiği hizmet skalasına bir yenisi daha eklendi; Mobil telefon numarası toplama.

SMS spam servislerinin yükselişini birkaç ay önceki yazımızda TerraMedusa Blog’da duyurmuştuk. Bu hizmet siber suçluların yüzbinlerce mesaj göndererek telefonları ulaşılamaz hale getirmesini sağlıyordu. Mobil telefon numarası toplama hizmeti ise özel yazılımların herkese açık ve kapalı bazı kaynakları tarayarak mobil numaraları arşivlemesi mantığına dayanıyor. Yazılımlar mobil numaraların geçerliliğini doğrulayabiliyorlar. Diğer yandan esas önemli olan siber suçluların sizin istediğiniz profilde, sektörde, ülkede bulunan mobil numaraları hedefleyerek size verebilmesi. Hali hazırda program içerisinde gelen kategoriler yardımıyla istenilen alan belirlenebiliyor.

Elbette bu numaraların toplanabilmesi için belli bir süre gerekiyor. Siber suçlular bununla ilgili bir tarife de tanımlamışlar;

– 1000 ile 35.000 arası belirlenen kritere göre toplanmış mobil telefon numarası: 1 ile 12 saat

– 50.000 belirlenen kritere göre toplanmış mobil telefon numarası: 72 ile 86 saat

 

Diğer yandan elde edilen bilgiler sadece mobil telefon numarası olarak değil başka bilgilerle beraber de geliyor;

– Mobil telefon numarasının elde edildiği kullanıcı adı

– İsim/takma ad

– Cinsiyet

– Şehir

– Eğitim geçmişi

– İş yerindeki pozisyonumobil-telefon-numarasi-toplamak1

– İletişim bilgileri

– ICQ, Skype vb. hesap bilgisi

Mobil telefonları toplayanların elinde şehir, bölge, ülke, cinsiyet, iş yerindeki pozisyonu gibi bilgiler bulunabildiği için derlenen bilgiler ayrı bir önemkazanıyor. Bu bilgilerle hedefli saldırılar yapmak mümkün olabiliyor. Liberty Reserve firmasının kapatılmasından sonra siber suçlular aralarında Bitcoin, Ukash, WebMoney gibi çok sayıda alternatif arasında seçim yapmak zorunda kaldılar. Bu hizmeti veren kişiler de ödemeleri WebMoney aracılığı ile kabul ediyorlar.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
hp storage takip trojan

today17/07/2013

Blog TerraMedusa

HP depolama ürünlerini uzaktan takip ediyor

HP bir ay içerisindeki ikinci skandalla çalkalanıyor. Dev firmanın enterprise segmentteki depolama ürünlerine gizli arka kapı yerleştirdiği ortaya çıkmıştı. İlk olarak StoreVirtual ürününde ortaya çıkan arka kapıdan sonras StoreOnce serisi ...