Sadece 12 dolar vererek Google.com alan adını ele geçirmek

Blog TerraMedusa today05/10/2015

Arka plan

Bugüne kadar eşi görülmemiş bir alan adı ele geçirme olayı gerçekleşti. Sadece 12 dolar ödeyerek Google.com alan adını yönetebildiler. 29 Eylül’de gerçekleşen olayı yaşayan eski Google, şimdi Amazon çalışanı olan biri. Google’ın alan adı satış servisi Google Domain üzerinden google.com adresini arayan bu kişi alan adının kayıt edilebilir olduğunu görür.

sadece-12-dolar-vererek-google-alan-adini-ele-gecirmek

Şaşırsa da alan adını seçip sepete ekleyemeyeceğini düşünür, seçip eklediğinde ise bunun gerçekleştiğini farkeder. Ödeme kısmına geçerek ödemesini yapar ve cep telefonuna bilgilendirme mesajı ulaşır.

sadece-12-dolar-vererek-google-alan-adini-ele-gecirmek-2

Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra Google Webmaster Tools ekranına Google.com alan adı eklenmiş durumdadır. Üstelik onaylanmış olarak.

sadece-12-dolar-vererek-google-alan-adini-ele-gecirmek-3

Alan adının sahipliği değiştikten sonra yeni sahibine Google ve alt alan adlarıyla ilgili çok sayıda bildirim gelmeye başlar. Kısa bir süre sonra Google Domains bir e-posta yollayarak bu alan adı satış işleminin gerçekleşemeyeceği hakkında bildirimde bulunur ve kredi kartına ödemesini iade eder.

sadece-12-dolar-vererek-google-alan-adini-ele-gecirmek-4

Google.com alan adı Google Domains üzerinden arandığında artık kayıt edilebilir şekilde gözükmüyor. Bu durumda bir kaç dakikalığına da olsa 12 dolar vererek Google.com alan adı kaydı garip bir şekilde ele geçirilmiş oldu. Google güvenlik ekibi de zayıflığı doğrulayarak gerekli önlemleri aldığını belirtti. Yine de bu durumun nasıl gözden kaçırıldığı gizemini koruyor.

Yazıldı: TerraMedusa


Önceki gönderi
cok sayida markayi hedefleyen ilk atm zararlisi

today28/09/2015

Blog TerraMedusa

Çok sayıda markayı hedefleyen ilk ATM zararlısı

Diebolt, NCR gibi üreticilere ait ATM para çekme makinelerini hedef alan zararlı yazılım gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor. ATM cihazlarından para sızdırmaya yarayan zararlı yazılımlar 2013 yılından beridir kullanılıyor. Fakat geçtiğimiz ...