Rus hackerlar 4.5 milyar dolar ile lider

rus_hackerlar_lider Rus hackerlar 4.5 milyar dolar ile liderYeteneklerini yasadışı yollardan değerlendirmesiyle ün yapmış Rus hackerlar geçtiğimiz yıl gelirlerini iki katına çıkardı. Bu yeni tabloya göre global siber suç piyasasının lideri açık ara Rus ülkeleri. Üstelik tüm dünyayla karşılaştırıldığında az olan nüfuslarıyla orantısız olan bu suç liderliği daha şaşırtıcı bir hal alıyor.

Dijital suç dünyasının süper gücü olan Rus siber suçluların 2011 yılında elde ettikleri gelir ortalama 4.5 milyar dolar. Rus dijital suç pazarının tamamının 2011 yılındaki büyüklüğü ise 12.5 milyar doları buldu. Bu dünya üzerindeki her insan başına 2 dolar anlamına geliyor. Bu pazarın 4.5 milyar doları Rus asıllı suçluların cebine girdi. 2010 yılında 2.3 milyar dolar olan bu rakamın bir yılda ikiye katlanmış olması sürpriz çünkü 143 milyonluk popülasyonda ciddi bir artış bulunmuyor.

Rus siber suç aktivitelerinde en popüler olanı online dolandırıcılık, bu alan milyar dolarlık bir yer tutuyor. Bunun hemen ardından 830 milyon dolar ile spam e-postalar geliyor. Hemen ardında ise 130 milyon dolar ile sistemleri ulaşılamaz hale getiren DDoS saldırıları var.rus_hackerlar_suc_piyasasinda_lider Rus hackerlar 4.5 milyar dolar ile lider

Giderek artan bir diğer trend ise artık eski usül çalışan mafya organizasyonlarının yenilenerek bünyelerine siber suçlarla ilgili kişileri dahil etmeleri. Bu şekilde yapılaşan kimi mafyalar sadece kendi aralarında ticaret yapıyorlar.

Rusya ve diğer Rus dili konuşulan ülkelerin dijital suçlulara karşı kendi ülkelerine zarar vermedikleri sürece pek bir yaptırımda bulunmadıkları biliniyor. Bu da yasadışı ekonominin önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğinin sinyallerini veriyor.