Otomobil hack kitleri yaygınlaşıyor

Blog TerraMedusa today02/02/2015

Arka plan

otomobil-hack-kitleri-yayginlasiyorOtomobillerin gittikçe daha fazla bilgisayarla birleşmesi sonucu riskler de arttı. Artık eBay üzerinden bile otomobil hack kiti satın almak mümkün.

Bugünlerde otomobil hırsızlıkları yükselişe geçti. Üreticiler özellikle anahtarsız giriş teknolojisine ağırlık vermeye başladılar. Bu teknoloji de güvenli olmaktan oldukça uzak gözüküyor. Anahtarsız giriş sistemi fiziksel anahtara ihtiyaç duymayan bir sistem ve geleneksel anahtarlı yönteme göre daha savunmasız.

Hırsızlar jammer kullanarak kilitleme sinyalinin devreye girmesini engelleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra araç kilitleme sinyalini okuyup kaydettikten sonra tekrar aktararak kilitli aracı açarak çalıştırıp gidebiliyorlar da. Üstelik artık bu tarz ekipmanları internet üzerinden satın almak çok daha kolay hale geldi. eBay üzerinden bile ortalama 150 dolar gibi bir rakama bu tarz ekipmanları temin etmek mümkün.

Anahtarsız giriş sisteminde sinyali yakalamak 8 metre kadar bir uzaklığa kadar mümkün. Yani bu yakındaki bir evin veya ofisin içerisinden rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Önümüzdeki dönemde Android’in otomobillerde daha da yaygınlaşması ve Apple’ın CarPlay markasıyla otomobil piyasasına girmesinin riskleri daha da arttırması bekleniyor. Otomobil üreticileri ise konuyu genelleyerek anahtarların yeniden programlanarak otomobillere erişilmesini “endüstri genelindeki bir problem” olarak görerek henüz bu teknolojilerin yeterince gelişmediğini kabul ediyorlar.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
abd icin cebimizdeki iphonelari hacklemek cocuk oyuncagi

today25/01/2015

Blog TerraMedusa

ABD için cebimizdeki iPhone’ları hacklemek çocuk oyuncağı

Yaşamını artık Rusya’da sürdüren eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın avukatı müvekkilinin “gelişmiş casusluk yazılımı yüzünden” iPhone kullanmadığını açıkladı. Edward Snowden yayınladığı belge ve bilgilerle istihbarat alanında ABD’nin neler yapabileceğini, NSA’in ...