Marketten 2.4 milyon kart bilgisi

Blog TerraMedusa today23/04/2013

Arka plan

supermarket-kredi-karti-hackABD’de yer alan ünlü süpermarketler zinciri Schnucks geçtiğimiz hafta hacklendiklerini ve 2.4 milyon kredi kartının ele geçirildiğini açıkladı. Firma 4 ay boyunca siber suçluların 100 mağazalarından 79’unu hacklediğini belirtiyor.

Firma ilk olarak 30 Mart’ta hacklendiklerini kabul etmişti. 15 Mart’ta kredi kartı firmalarını bilgilendirdiklerini ve o ana kadar sadece çalınan 12 farklı kredi kartının dolandırıcılığa karıştığını açıklamıştı. Schnucks’un sistemlerinde yapılan incelemde ise Aralık 2012 – Mart 2013 tarihleri arasında kredi kartı bilgilerine ulaşıldığı saptandı.

Firma şimdi sistemlerine sızan siber suçluları tespit etmek için CIA ve FBI ile işbirliği içerisinde. Şirketin CEO’su bir açıklama yaparak tüm müşterilerinden özür diledi ve “tekrar güvenlerini kazanmaya çalışacaklarını” açıklamak zorunda kaldı.

ABD gizli servisi ise yaptığı açıklamada ünlü süpermarketin müşterilerinin kredi kartlarının yanı sıra kişisel bilgilerinin de ele geçirildiğini ve bu kişilerin bazı hedefli oltalama saldırılarıyla karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. Gizli servis aynı zamanda firmadan alışveriş yapanların kredi kartı ekstrelerini titizlikle kontrol etmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

Türkiye’de de geçtiğimiz yıllarda çok şubeli bir süpermarket zincirinin sistemleri hack edilerek kredi kartı bilgileri el altından satılmıştı. Borsa’da işlem gören firmaların bu tarz durumlarda hissedar ve müşterilerini açık şekilde bilgilendirilmesi gerekirken Türkiye’de henüz neredeyse hiçbir firma bu yolu tercih etmiyor.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
suclular ve sanal para birimi bitcoin

today08/04/2013

Blog TerraMedusa

Suçlular ve sanal para birimi Bitcoin

Klasik para birimlerinin sürekli dalgalanan değerleri ve artan siber suçlar gözleri sanal para birimi Bitcoin’e çevirtti. Son bir ay içerisinde Bitcoin amansız bir büyüme içerisine girdi. Diğer para birimlerine göre ...