İŞİD’li teröristler haberleşmek için Playstation kullanıyor

Blog TerraMedusa today16/11/2015

Arka plan

isid-teroristler-haberlesmek-icin-playstation-kullaniyorBeklenenin aksine teröristler bu kez iletişim için güç şifreleme teknikleri veya özel programlar kullanmıyor. Bunun yerine cevap Playstation 4.

El Kaide’nin yıllardır kendi tasarladığı özel şifreleme algoritmalarına sahip uygulamalarla militanlarının haberleşmesini sağladığı bilinen bir gerçek. Bu şifrelemeler bir kaç yılda bir yenilenerek farklı versiyonlara geçiş yapılıyor. Fakat İŞİD biraz daha farklı bir strateji ile ilerliyor. Son gerçekleştirilen kanlı Paris saldırısı sırasında İŞİD’li teröristlerin gerekli planlama ve haberleşme için Playstation 4 oyun konsolunu kullandıkları ortaya çıktı.

Saldırının arkasndaki lojistik desteği araştıran Fransız ve Belçika güvenik güçleri, saldırıyla ilgili lojistik destek sağlayan kaynaklara yaptığı baskında Playstation 4 oyun konsolu ile karşılaştı. Fransa internet trafiğini sıkı şekilde takip etse de Playstation üzerindeki iletişimi izlemek WhatsApp, Facebook, Twitter gibi kolay gerçekleşmiyor. Playstation mimarisinde sadece merkezle yapılan iletişim değil. Aynı zamanda doğrudan cihazdan cihaza da iletişim kurulabiliyor.

Belli ki teröristler bu platformu teknik olarakta inceleyerek iletişim için uygun bir platform olduğuna karar vermiş. Güvenlik güçleri tarafından el koyulan Playstation oyun konsolları incelenerek teröristlere bu cihazların veya platformun nasıl yardım ettiği tam olarak aydınlatılacak.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi