Internette tehditler her zamankinden fazla

Blog TerraMedusa today26/04/2012

Arka plan

virus_trojan_malwareGerek karşı karşıya kalınan hack olayları, gerekse virüsler açısından 2012 yılı çok yoğun geçiyor. Tehdit seviyesinin hiç olmadığı kadar üst seviyelerde olduğu şu zamanlarda virüs, trojan ve zararlı kodların yayılmasında ciddi bir artış var. İstatistiklere göre en sık rastlanılan 10 virüs listesine geçtiğimiz ay hiç bir zaman olmadığı kadar çok yeni tehdit eklendi. Daha önceden bilinen fakat gittikçe yaygınlığı artan dört zararlı yazılım da hızla yayılıyor.

Yeni görülen dört zararlı yazılım dikkat çekici. Dört zararlı yazılımın da ortak yönü çeşitli yöntemler kullanarak kullancıları belirli internet sitelerine yönlendirerek bilgisayarlarına virüs bulaşmasını sağlamaları.

Bunlardan biri olan “JS/Agent” hack edilmiş internet sitelerinde tespit edilen bulaşıcı Javascript kodlarına verilen genel isim. Bu virüs listeye 5. sıraya kadar yükseldi. “JS/Iframe” ise internet tarayıcısı yazılımları zararlı başka yazılımlarla dolu internet sitelerine yönlendiriyor. Bu tür zararlı yazılımların kodları genellikle HTML dosyalarının içine gömülüyor.

Bir diğer yeni virüs olan “Win32&Sirefef” ise arama motorlarının sonuç sayfaları reklam bulunan sitelere yönlendiren bir trojan. İlk on tehdit listesinin sonuna yerleşen “JS/Redirector” ise internet tarayıcılarını zararlı yazılımlar bulunduran internet sitelerine yönlendiren bir trojan.virus_trojan_zararlikod_listesi-300x124

Listede dünyada en çok görülen tehdit ise “HTML/Scrinject.B” olarak listelendi. Bu virüs, güvenli olduğu düşünülen internet sitelerine yerleşerek kullanıcıları sahte linklere yönlendiriyor ve bilgisayarlarına zararlı yazılımlar indirmesini sağlıyor. “HTML/Scrinject.B” 2012 yılının ocak ayından beridir en çok görülen tehdit olma ünvanını koruyor.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
global payments borsa

today07/04/2012

Blog TerraMedusa

10 milyondan fazla kart bilgisi hack edildi

Visa, Mastercard ve Discover şirketleri kullanıcılarını 10 milyondan fazla kredi kartı bilgisinin hackerların eline geçtiği hakkında uyardı. Ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi konusunda çözüm sağlayan Global Payment firmasının ağında ortaya çıkarılan bir ...