İkinci el Android telefonlardan silinmiş onbinlerce bilgiyi geri getirmek

Blog TerraMedusa today14/07/2014

Arka plan

ikinci-el-android-telefonlardan-silinmis-onbinlerce-bilgiyi-geri-getirmekAndroid telefonlarda, telefonu tamamıyla fabrika ayarlarına getirmek veya fotoğrafları, bilgileri silmek tek başına yeterli olmuyor. Yapılan araştırmada eBay’den alınan bilgileri silinmiş 20 ikinci el telefondan 40 binin üzerinde veri kurtarıldı.

Aralarında HTC One X, HTC Evo, HTC ThunderBolt, HTC Sensation, Samsung Galaxy S2, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4, LG Optimus L9, Motorola Droid RAZR MAXX gibi modellerin olduğu 20 telefondan söz ediyoruz. Tüm bu cihazlardan kurtarılan fotoğrafın miktarı 40 binin üzerinde. Bu fotoğrafların 1500 tanesi aile ve çocuk fotoğrafları. 750 kadarı ise çıplaklık içeren müstehcen fotoğraflar. Bu müstehcen fotoğrafların 250 tanesi de telefon sahibi tarafından selfie şeklinde çekilmiş.

Elde edilen bilgiler sadece bunlarla ilgili değil. Yüzlerce Google araması, 750’nin üzerinde email, SMS mesajı, 250’nin üzerinde iletişim bilgisi ve telefonların eski 4 sahibine ait bilgiler geri getirilebildi. Bu kişisel bilgiler kişilerin özel hayatları hakkında bilgi edinmek, bazı yasal süreçlerde kullanak için istismar edilebileceği gibi müstehcenlik içeren fotoğraflar şantaj amaçlı da kullanılabiliyor.

Sadece eBay üzerinde günde 80 bin kadar ikinci el telefon satılığa çıkarılıyor. Bunların neredeyse tamamı fabrika ayarlarına döndürülerek bilgiler silinmiş şekilde, yani tamamıyla geri getirilebilir şekilde alıcılarını bekliyor.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
isikli otoyol tabelalarini hacklemek 2

today07/07/2014

Blog TerraMedusa

Işıklı otoyol tabelalarını hacklemek

Birkaç hafta önce ışıklı yol tabelalarını yöneten Darktronics Vanguard yazılımında keşfedilen güvenlik açığı sayesinde ışıklı otoyol tabelalarını hackleyerek yazı yazmak mümkün hale geldi. Darktronics Vanguard’ın bu uzaktan yönetilebilen ışıklı otoyol ...