TerraMedusa Eğitim / Konuşma

terramedusa-konusma-egitim TerraMedusa Farkındalık EğitimiTamer Şahin Türkiye’nin ilk resmi hackerı olma yolunda maceralarını, etik hackerlık deneyimlerini, eğlenceli anektodlar ve bilgi güvenliğine dair altın kurallardan bahsederek gerçekleştirdiği profesyonel konuşmalarla kurumsal dinleyicilerine iletiyor.

Her meslek ve ilgi alanından kişinin kolayca anlayabileceği eğitimde geçmişten bugüne bilgi güvenliğine dair değişim, doğrular, yanlışlar, yaşanan ilginç olaylar kurumsal bilgi güvenliği politikaları doğrultusunda dinleyicilerle paylaşılıyor. Monoton bir dinleti, teknik bir sunumdan çok farklı bir formatta ilerleyen konuşmada dinleyiciler bir yandan heyecanlı maceralara ortak olurken, diğer yandan Türkiye’nin ilk resmi hackerından bilgi güvenliği ile ilgili tavsiyeler alıyor.

Aynı zamanda dinleyiciler kurumsal bilgi güvenliği farkındalığını gerçek bir etik hackerdan duyduklarıyla geliştirerek bilgi güvenliğine alışılmışın dışında bir açıdan bakıyor. Konuşma soru cevap bölümü olup olmamasına ve uzunluğuna göre ortalama 2 saat ile 2.5 saat arasında sürmektedir.

Tamer Şahin kimdir?

1981 doğumlu Tamer Şahin, 1999-2001 yılları arasında henüz 18’li yaşlarındayken Superonline internet servis sağlayıcısı, Osmanlı Bankası ve Microsoft’un bilgisayar sistemlerine girdiği suçlamalarıyla karşılaştı. Süreçler sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin, resmi olarak yargılanan ilk hackerı olarak literatürdeki yerini aldı. Bu vakalar halen Hukuk fakültesi kitaplarında, derslerinde işlenmektedir. hackerin-akli TerraMedusa Farkındalık Eğitimi

22 yaşına geldiğinde sorumluluklarının farkına vararak, etik hacker felsefesi üzerine mesai harcayan Şahin, kurumsallaşarak iş yaşamına ağırlık verdi. İlk projelerini Emniyet Müdürlüğü, Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) ve Interpol ile gerçekleştirdi. Türkiye içerisinde gerek ulusal güvenliği, gerekse asayiş konularını ilgilendirecek çeşitli vakalarda bilgi güvenliği ile alakalı danışmanlık yaptı. Etik hacker’lık yeteneğini, aralarında özel sektörün öncü kuruluşları ve bazı resmi kurumlarının da bulunduğu sayısız bilgisayar sisteminin zayıflıklarını ortaya çıkarmak için kullandı. Bu zayıflıklara karşı savunma stratejileri geliştirdi.

terramedusa-egitim-konusma_2 TerraMedusa Farkındalık EğitimiTürkiye’nin ilk tamamı yerli bilgi güvenliği yazılımı olan Mindwall IDS’in geliştiricilerindendir. Mindwall Intrusion Detection yazılımı ABD’den yatırım almış; AT&T, Chase Manhattan Bank, Citibank gibi kuruluşlarda kullanılmıştır. Microsoft, HP, AOL, Redhat, Novell gibi dünyaca ünlü üreticilerle ortak çalışarak yazılımlarındaki zayıflıkları keşfeden Tamer Şahin’in dünya bilgi güvenliği sektörüne kazandırdığı kendi adına kayıtlı 50’den fazla güvenlik duyurusu var. Şahin’in hemen hemen tüm yazılı/görsel basının aralarında bulunduğu medya kuruluşlarında haberleri yayınlandı.

Coşkun Aral’ın ekibi tarafından Tamer Şahin’in hayatını konu alan bir belgesel çekildi. Tamer Şahin, İTÜ, Işık Üniversitesi ve Özel Amerikan Lisesinde proje olarak ele alınarak, yaptıkları ve bunların sosyal yansımaları ders konusu olarak sunum ve dökümanlarla analiz edildi. Tamer Şahin defalarca Kurtlar Vadisi, Deli Yürek gibi Türk aksiyon dizilerinde “Hacker Tamer” ismi ile canlandırıldı. Star Gazetesi, T3 teknoloji dergisi gibi yayınlarda köşe yazıları yazdı.

Türkiye genelindeki üniversitelerde, kurumsal firmalarda konuşmalar yapıyor. Yaşadıklarını Hacker’ın Aklı isimli kitapta kendi kaleminden yazdı. Kitap, Doğan Kitap etiketi ile yayınlanarak üçüncü baskısını yaptı. TBMM kütüphanesi koleksiyonuna girdi. Tamer Şahin sektöründe öncü kuruluşlara, kurucusu olduğu bilgi güvenliği denetimi sektörünün lideri TerraMedusa Secure firması çatısı altında bilgi güvenliği hakkında çözümler hazırlamaya devam ediyor.

Kullanıcı farkındalığı eğitimi ile ilgili TerraMedusa’ya ulaşmak istiyorsanız bize bilgi@terramedusa.com adresinden veya 0212 671 84 44 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.