Facebook kaynak kodu hackerda

Blog TerraMedusa today30/04/2012

Arka plan

facebook_hack_eden_hackerFacebook’un kaynak kodunu çaldı ama ne kopyaladı, ne yayınladı, ne de sattı. Yine de yakalanarak cezaevine gönderildi. Hapiste geçen dört aydan sonra serbest bırakılan 26 yaşındaki genç hacker aslında Facebook’un güvenlik açıklarının ödüllendirmesi kapsamında düzenlediği programa katılmıştı.

Glenn Steven Mangham Facebook’un güvenlik açıklarını araştırmaya başladığında “Facebook Beyaz Şapka Programına” kaydolmuştu. Bu program güvenlik açığı bulan hackerlara ödül verdiği gibi aynı zamanda onları legal soruşturmalarla yüzyüze kalmaktan da koruyordu. Fakat beklendiği gibi olmadı. Genç hacker Facebook’un kaynak kodunu ele geçirdikten sonra üç hafta boyunca Facebook’u bilgilendirmeyince, bu süreç sonunda da güvenlik açığı farkedilince olanlar oldu. Firmadan özür dileyen genç hackerın özürünü kabul etmen Facebook Mangham’ın tutuklanarak cezaevine gönderilmesini sağladı.

Mangham aslında bir Facebook çalışanı olan Stefan Parker’ın hesabına erişim sağlamıştı. Facebook çalışanının yetkilerini kullanarak iç sunuculara erişerek Facebook’un kaynak kodlarını Amerika’daki sunuculardan İngiltere’deki kendi bilgisayarına indirdi. Üç hafta sonrasında ise FBI ve İngiliz polisi ortak bir operasyonla genç hackerı yakaladılar.

Facebook’un belirttiğine göre zarar toplamda 200.000 doları bulmuştu. Mangham ise bu konuyla ilgili; “Web sunucusunun loglarına bakmak, ip adresimi bulmak ve internet servis sağlayıcıdan adresimi öğrenmek için nasıl 3 hafta ve 200.000 dolar harcıyorlar anlayamıyorum” diyor.facebook_mark_zuckenberg

Tüm bu olanlardan sonra hackerın el koyulan tüm bilgisayar ekipmanı imha edildi. Şartlı tahliye ile serbest bırakılan Mangham’ın herhangi bir bilgisayara dokunması ve internete erişim sağlaması yasaklandı.

Daha önce kendisi de Harvard’ı hack edip öğrencilerin bilgilerine ulaşan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in neden bu genç hackera karşı bu kadar ağır yaptırımlarda bulunulmasına izin verdiği ise bilinmiyor.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
rq 170 sentinel

today27/04/2012

Blog TerraMedusa

Amerika casus uçak hack edildi mi diye panikte

Yaklaşık dört ay önce ABD’ye ait insansız casus uçak İran, Afganistan sınırında düşürüldüğünde Tahran yönetimi casus uçağın “görev kontrol sistemini” hack ettiğini söylemişti. Bu durum İran’ın ters mühendislik teknikleri konusunda ...