2013’ün En Büyük 20 Hack Olayı

Blog TerraMedusa today06/01/2014

Arka plan

en-buyuk-hack-olaylari-2013Henüz yeni uğurladığımız 2013 yılında siber tehditler yine artarak bizi çok sayıda hack olayıyla karşı karşıya getirdi. Kişisel ve finansal bilgiler yine ilk hedeflerden biriydi. Aşağıda 2013 yılında yaşanan 20 büyük hack olayını listeliyoruz.

Ubisoft

2 Temmuz: Bir oyun geliştiricisi Ubisoft firmasına ait veritabanına sızarak 58 milyon kullanıcıya ait hesapları, şifreleri ve e-posta adresleri ile birlikte ele geçirdiğini duyurdu.

Türkiye

16 Aralık: 54 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin Yüksek Seçim Kurulunun paylaştığı bir siyasi partinin web sitesindeki e-seçmen uygulamasında bulunan açık yüzünden ele geçirilerek Rus hackerlarca satıldığı ortaya çıktı.

Evernote

2 Mart: Evernote güvenlik uzmanları Evernote’a ait kritik bilgilerin tutulduğu ağa ciddi bir saldırı tespit etti. Şifrelerin ele geçirildiği düşünülerek 50 milyon kullanıcıya şifre yenileme için e-posta yollandı.

LivingSocial

26 Nisan: LivingSocial’ın hacklenmesinden ötürü 50 milyon kullanıcının isim, e-posta, doğum tarihi ve şifreleri ele geçirildi.

Cupid Media

20 Kasım: Online arkadaşlık servisi Cupid Media’nın 42 milyon kullanıcısının kişisel bilgileri ve şifreleri deşifre oldu.

Target

19 Aralık: Target firması müşterilerine ait kredi kartı bilgilerine izinsiz erişildiğini duyurdu. ABD’deki mağazalarda gerçekleşen bu olaydan ötürü 40 milyon kredi kartı ve debit kart bilgisi hackerların eline geçti.

Adobe

3 Ekim: Adobe 2.9 milyon kullancıısına ait kullanıcı adı ve şifrelerin ele geçirildiğini duyurdu. Aslında ele geçirilen hesap sayısı 38 milyonu buluyordu ve ColdFusion ile Acrobat ürünlerinin kaynak kodları da sızdırılmıştı.

Yahoo! Japonya

18 Mayıs: Yahoo! Japonya 22 milyon kullanıcısını şifrelerinin hacklendiğinden dolayı yeni şifreler edinmeleri için uyardı.

Çin

9 Aralık: Kaynağı belirlenemeyen saldırganlar çok sayıda otel sitesi, web uygulaması, WeChat anlık mesajlaşma uygulamasını hackleyerek 20 milyon kadar kişisel bilgiyi ele geçirdi.

Groupon Tayvan

28 Mayıs: Groupon Tayvan’a ait 4.1 milyon kullanıcının kişisel bilgileri ele geçirildi. Kredi kartı veya finansal bilgilerin ele geçirilemediği ileri sürüldü.

Maricopa County Community College

1 Aralık: Maricopa County Community College eğitim kurumunda meydana gelen hack olayında 2.4 milyon öğrenci, çalışan ve akademik personelin bilgilerinin Nisan ayında ele geçirildiği ortaya çıktı.

Güney Kore

25 Haziran: Güney Kore’li yetkililer kaynağı belirlenemeyen hackerların 2 milyon kadar Güney Korelinin kişisel bilgilerinin yanı sıra 40 bin ABD askerine ait kişisel bilgilerin de ele geçirildiğini duyurdu.

Vodafone Almanya

12 Eylül: Vodafone Almanya’ya ait iç veritabanından 2 milyondan fazla müşterinin isimleri, adresler, banka hesap numaraları ve doğum tarihleri sızdırıldı.

Ubuntuforums.org

20 Temmuz: Ünlü Linux dağıtımı Ubuntu forumlarına üye 1.82 milyon kişinin e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifre bilgileri ele geçirildi.

Scribd

3 Nisan: Dünyanın en büyük döküman paylaşım sitesi Scribd’in 100 milyon üyesinin yaklaşık %1’ine ait şifrelerin eski bir şifreleme algoritması yüzünden ele geçirildiği belirlendi.

Washington Eyalet Mahkemeleri

9 Mayıs: Washington Eyalet Mahkemelerinin hacklenerek 160.000 Sosyal Güvenlik Numarası ve 1 milyon sürücü ehliyeti numarasına erişildiği ortaya çıktı.

Drupal

29 Mayıs: Drupal.org sitesine üye 1 milyon kullanıcının şifre ve kişisel bilgileri ele geçirildi. Hack olayının üçüncü parti bir uygulamadaki açıktan meydana geldiği açıklandı.

vBulletin

15 Kasım: vBulletin 860.000 üyesini kullanıcı adı ve şifrelerinin ele geçirildiğine dair uyararak şifrelerini yenilemelerini istedi.

MacRumors

11 Kasım: MacRumors 850.000 forum kullanıcısını şifrelerini yenilemeleri için uyardı.

Walla!

14 Şubat: Walla! isimli İsrail portalını hackleyenler 600.000 hesabın şifrelerini Pastebin sitesinde yayınladılar.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi