Dosyaları şifreleyip Bitcoin isteyen zararlı yazılım 325 milyon dolar kazandırdı

Blog TerraMedusa today02/11/2015

Arka plan

Sadece bir yıl içerisinde CryptoWall zararlı yazılımı sahiplerine 325 milyon doların üzerinde bir kazanç sağladı. Rakam büyük olduğundan ötürü sürekli yeni güncellemeler geliyor.

Ransomware türünde zararlı yazılımlar küçük ve ortak ölçekli firmalarla birlikte kişisel kullanıcılar için büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor. Genellikle önceden hazırlanmış senaryolar ve bilinen açıklarla ağa sızan kişiler erişebildikleri tüm kullanıcı sistemi, sunucu, dosya sunucuları gibi veri kaynaklarını şifreleyerek Bitcoin üzerinden 200 dolar ile 20.000 dolar arası para talep ediyorlar.

dosyalari-sifreleyip-bitcoin-isteyen-zararli-yazilim-325-milyon-dolar-kazandirdi

Ülkemizde de sıkça karşılaşılan bu şantaj durumunda kullanıcılardan yasadışı ticarete de göz yuman ödeme altyapı sağlayıcı firmalardan ödeme yapması isteniyor. Muhtemelen Bitcoin’in teknik olarak daha zahmetli olmasından ötürü bu yol tercih edilmekte. Elbette bu tarzda saldırılar yapan CryptoWall benzeri çok sayıda yazılım var. Fakat şu ana kadar elde edilen verilere göre en büyük etkiyi yaratan yine CryptoWall oluyor.

  • 406.887 CryptoWall saldırısı
  • 4046 zararlı dosya türevi
  • Komutları alıp, ileten 839 komuta kontrol sunucusu
  • 49 farklı CryptoWall zararlı dosya dağıtım senaryosu
  • 49 senaryo dışında, “crypt100” operasyonuyla tek başına 15.000 sistemin enfekte edilmesi

Aynı hacker grubu bir önceki sene CryptoWall’ın eski versiyonuyla 18 milyon dolar elde etmişti. Cryptowall diğer zararlılar gibi web siteleri üzerinde çalışan exploit kitler, zararlı dosya içeren phishing e-mailleri gibi yöntemlerle dağıtılıyor. Şu an için dosyalardaki şifreyi kıracak bir yöntem bulunmuyor. Tek çözüm sık sık yedek alarak gerekli güvenlik önlemlerini almak. Fakat eğer CoinVault ve Bitcryptor ile şifrelenmiş dosyalara sahipseniz yeni yayınlanan araç ile bu şifreleri çözmek mümkün.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi