Defcon mobil yoluyla hacklendi

Blog TerraMedusa today06/08/2012

Arka plan

defcon_hackerlar_mobil_yolla_hacklendiDünyanın en büyük hacker organizasyonu olan Defcon’da yayınlanan yeni güvenlik açıkları, yöntemlerin yanı sıra katılımcıların mobil telefonlarının hacklendiği iddiaları konuşuldu.

Garip olayları yaşayanların söyledikleri şeyler çoğunlukla birbiriyle örtüşüyor. Çoğunun şikayeti standart telefon numarası gibi gözükmeyen numaralardan sesli mesajlar gelmesi, arada sırada aslında gönderilmemiş olan bazı SMS mesajlarının ortaya çıkması ve cep telefonu pillerinin çabucak tükenmesi.

Bu belirtilerin hepsi ortamda bir OpenBTS (Open Base Transceiver Station) kullanılmış olabileceğine işaret ediyor. OpenBTS çalıştırıldığında GSM baz istasyonu gibi davranarak cep telefonlarına sinyal gönderebiliyor. OpenBTS istasyonu kuran biri GSM şifreleme tekniklerini önemsemeden tüm çağrıları kabul ederek konuşmaları dinleyebilir, yerine iletebilir ve kaydedebilir.

Her sene 10.000 kadar katılımcıya ev sahipliği yapan Defcon bu sene 15.000 katılımcıyı ağırladı. Böylesi fazla katılımcının olduğu Defcon’da göz önüne alınan bir diğer ihtimal ise adına Femtocell denen bir cihazın kullanılmış olabileceği. Femtocell düşük güçle çalışan bir baz istasyonu gibi çalışıyor. Normal bir mobil operatörü gibi davranarak akıllı telefonları kandırabiliyor. Femtocell kullanan birinin cihazı sırt çantasına atarak etrafta dolaşabilmesi mümkün. Böyle bir durumda yaşanan femtocell_defcon_hack_mobil_baz_istasyonubelirtilerden biri cep telefonlarının pillerinin çok kısa sürede tükenmesi. Femtocell kullanılan ortamlarda sinyal çok iyi olmadığı için cep telefonları bağlantının iyi ya da kötü kalitede olduğunu anlamak ve iyileştirmek için ekstra güç tüketiyor. Bu da telefonların pillerinin neden çabuk tükendiği ile ilgili bir cevap olabilir.

Ünlü hacker Kevin Mitnick’te konferanstaydı. Ünlü hackerın açıklaması da iddiaları doğrular nitelikte; “Bu sene Defcon’da iki çeşit saldırı yapıldığından şüpheleniyorum. Bunlar düşük bütçeli ama oldukça etkili yöntemler. Baz istasyonu hack ve cep telefonu sinyal bozucu kullanılmış olmalı. Bu cihazları çantanıza atıp etrafta gezebilirsiniz. Kimse de farketmez”.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
pos makineleri hackleniyor

today16/07/2012

Blog TerraMedusa

POS makineleri hacklenebiliyor

Sayıları milyonu aşan kredi kartı terminalleri büyük güvenlik tehditiyle karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde iki Alman bilgi güvenliği uzmanı VeriFone marka kredi kartı terminallerini kolayca hack edebileceklerini açıkladılar. Firmanın sattığı kredi ...