Bluetooth ile benzin istasyonundan 2 milyon dolar çaldılar

Blog TerraMedusa today24/02/2014

Arka plan

Geçtiğimiz haftalarda ABD’de Georgia, Texas ve South Carolina’da benzin istasyonlarında bulunan ATM cihazlarında kopyalanan kredi kartı ve debit kartlardan toplamda 2 milyon dolar çalındığı ortaya çıktı.

İşlemi gerçekleştirenlerin 13 kişi olduğu ve 2 milyon dolara varan bir vurgun yaptıkları belirlendi. Kullanılan teknik ise sıradışı. Dolandırıcılar ATM cihazlarına yerleştirdikleri Bluetooth kullanan kart kopyalayıcı cihazlar yardımıyla kartları ve PIN kodlarını ele geçiriyorlar. Klonlanan kart bilgisi ile başka yerlerde rahatlıkla alışveriş yapılabiliyor.

bluetooth-ile-benzin-istasyonundan-2-milyon-dolar-calindi

İşin bir diğer ilginç yanı ise Bluetooth ile komuta edilen bu kart kopyalayıcı ekipmanın ATM cihazının içerisine yerleştirilmiş olması. Bu da tespit edilmesini oldukça güçleştiriyor. Hedef olarak seçilen yerler ise banka veya diğer güvenlikli lokasyonlar yerine benzin istasyonları. Bu yolla Mart 2012 – Mart 2013 tarihleri arasında çetenin 2.1 milyon dolar gelir elde ettiği biliniyor. Kartlardan çekilen rakamlar ise fraud kontrol mekanizmalarını atlatabilmek amacıyla 10 bin doların altında seçiliyor. Paralar 70 ayrı banka hesabına aktarılarak tespit zorlaştırılıyor.

Yakalanan 13 çete üyesi hırsızlığın yanı sıra para aklamak suçundan da cezalandırılacağı açıklandı. Fakat bu yöntemin siber mafya tarafından daha çok kullanılacağı öngörülebilir.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
enfekte olmus ftp sunuculari hizla artiyor

today17/02/2014

Blog TerraMedusa

Enfekte olmuş FTP sunucuları hızla artıyor

FTP sunucuları siber suçluların exploit ettikten sonra kolayca zararlı yazılım veya servis yaydıkları mecraların başında geliyor. Son dönemde enfekte olan FTP server sayısının artması ise ister istemez göze çarpıyor. Şu ...