Apple ürünlerini uzaktan kontrol mü edecek?

Blog TerraMedusa today02/09/2013

Arka plan

iphone-uzaktan-kontrol-devlet-abdApple’ın patentini aldığı yeni teknoloji pek çok soru işaretine gebe. Bu teknolojide telefonu taşıyan kişi “hassas bir bölgeye” girdiği zaman uzaktan bir sinyal gönderilerek Wi-Fi, kamera gibi akıllı telefon özellikleri otomatik olarak kapatılabiliyor.

2008 yılında Apple’ın aldığı bu patent (U.S. Patent No: 8.254.902) ABD hükümetinin Apple cihazlar üzerinde uzaktan bazı özellikleri kapatabilmesine olanak tanıyor. Bu durumda geriye sadece hangi sokakların, binaların veya bölgelerin gizli olarak işaretlendiğini belirlemek kalıyor. Siz cebinizde telefonla o bölgeye girdiğinizde telefonunuz bir anda akıllı telefon işlevlerini yitirip sadece çağrı gönderip alan normal bir cep telefonuna dönüşüyor.

Apple’ın konu ile ilgili savunması ise ilginç. Onların belirttiğine göre “hassas bölgelerden” kasıt sinemalar, tiyatrolar, konser yerleri. Fakat bu özelliğin polis veya hükümetler tarafından da sansür amacıyla kullanılabileceğini gizlemiyor.

Bu gidişle yakın gelecekte Android, Ubuntu OS, Firefox OS gibi açık kaynaklı mobil işletim sistemleri mahremiyet konusunda endişeli kullanıcıların ilk tercihi olacak. Elbette Android gibi platform bazlı fragmentasyon, uygulama güvenliği gibi konular büyük ölçüde çözümlendikten sonra…

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
crypter antivirus fud

today26/08/2013

Blog TerraMedusa

Crypter ile antivirusleri atlatmak

Crypter uygulamaları dosyaları FUD haline getirmek yani antivirusler tarafından tanınmayacak şekle sokmak için uzun süredir kullanılıyor. Crypter uygulamalarının çoğunluğu lisanslama gerektiriyor ve bir dosyayı FUD haline getirmeden önce iyi bir ...