Anonymous grubunun gizlenen lideri Commander X kaçak durumda

Blog TerraMedusa today15/05/2012

Arka plan

anonymous_sozcusu_commander_x_konustuAnonymous, El Kaide terör örgütüne benzer biçimde hücresel bazda hareket eden bir hacker grubu olsa da uzun süredir adına Commander X denilen bir liderden bahsediliyor. Commander X, Anonymous’un sözcüsü gibi hareket ederek zaman zaman röportajlar veriyor. Son röportajını da Kanada’lı bir online gazeteye verdi. Daha yeni yayınlanan ama aslında nisan ayında Kanada’da yeri tam olarak açıklanmayan bir tepede yapıldığı belirtilen söyleşide Anonymous’un gizli lideri bazılarının kendisini terörist olarak gördüğünü ve bunun umurunda olmadığını söylüyor. Hareketlerinin daha büyük bir iyiliğe ve gelişmeye yol açacağını düşünüyor ve bir kesim gerçekten de onunla Anonymous’u kahraman olarak kabul ediyor.

Gerçek kimliği deşifre olan Commander X yani Christopher Doyon’la röportaj yapabilmek için ilk başta bir dizi şifreli e-posta ile haberleşildiği ve bazı güvenlik protokollerinin uygulandığı belirtiliyor. Doyon röportajında Sony, Paypal ve Tunus hükümetine karşı yapılan saldırılara katıldığını kabul ederken, 15 yıl hapis cezası suçlamasından ötürü şubat ayında Kanada sınırını geçerek “yeraltı tren yolu” diye adlandırdığı bir dizi emniyetli ev arasında yer değiştirdiğini söylüyor.

Her ne kadar adı soyadı, kimliği bilinse de Anonymous’la doğrudan ilişkili “People’s Liberation Front” (Halkın Özgürlüğü Cephesi) lideri olan Commander X, Julian Assange’den sonra en çok aranan ikinci sanal aktivist durumunda. Yüzünü röportaj yaptığı kişiler dahil kimseye göstermiyor ve röportajı da Anonymous’un simgesi olan Guy Fawkes maskesi ile yapıyor. Commander X Anonymous’un lidersiz bir organizasyon olduğu hatırlatıldığında, bir yerde toplanıp başkan seçmediklerini ama Anonymous’un içerisinde liderler olduğunu söylüyor. Anonymous’un sözcüsü durumunu ise topluluğun yöneticilerinin ortak fikri olarak belirtiyor.

Commander X tutuklamaların Anonymous üzerinde şok etkisi yarattığını inkar etmiyor. Kendisini örnek göstererek sadece 30 dakika süren bir hack olayı için 15 yıllıkanonymous_hacker_grubu_guy_fawkes_maskesi hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu hatırlatıyor. Bu yaşanan 30 dakikalık durum için 150.000 sayfalık suçlama yaratılmasını da şaşırtıcı olarak değerlendiriyor. Bu 150.000 sayfalık suçlamanın yaklaşık 2 yıl sürecek bir dava anlamına geldiğini söyleyen Anonymous sözcüsü, bu süre içerisinde FBI’ın takibinde ve Twitter, Facebook, IRC’ye erişimi olmadan yaşayacağını, dünya çapında ortalama 50.000 üyesi olan Anonymous mensubu kişilerle iletişim kuramayacağını söylüyor. Bunun sanal aktivist yaşamını çok fazla etkileyeceği endişesinde.

Commander X’e Anonymous’un geleceği sorulduğunda ise meydan okumaktan çekinmiyor. ABD’nin ve dünya üzerindeki pek çok devletin her türlü veritabanına erişimleri olduğunu ve işin ilginç yanının bunun bir kısmını hack ederek değil, sistemlerin başında olan kişilerden kendilerine geldiğini söyleyerek cevap veriyor.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
suriye muhalifleri internetten izliyor

today10/05/2012

Blog TerraMedusa

Suriye muhalif siber aktivistleri hack ederek izliyor

Suriye hükümetinin muhaliflerle olan savaşını sadece gerçek hayatta sürdürmediği ortaya çıktı. Hükümeti isyancı muhaliflerle internet üzerinden savaşmak için Skype ve sosyal mühendislik yöntemlerini etkin biçimde kullanıyor. Skype ve sosyal mühendislik ...