Amerika casus uçak hack edildi mi diye panikte

Blog TerraMedusa today27/04/2012

Arka plan

rq-170_sentinelYaklaşık dört ay önce ABD’ye ait insansız casus uçak İran, Afganistan sınırında düşürüldüğünde Tahran yönetimi casus uçağın “görev kontrol sistemini” hack ettiğini söylemişti. Bu durum İran’ın ters mühendislik teknikleri konusunda epeyi yol katetmiş olduğunu gösteriyordu. Şimdi ise İran’lı yetkililer Lockheed Martin’in ürettiği RQ-170 Sentinel casus uçağını kopyalayarak yeniden üreteceğini açıkladı.

İran böyle açıklamalar yaparken eski CIA direktörü Leon Panetta basına yaptığı açıklamada; “Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, bu bahsedilenler tam bir saçmalık” sözlerini söyledi.

Bu ABD için öyle kritik bir ulusal güvenlik konusu ki ne ABD yönetimi, ne de Lockheed Martin konu hakkında hiçbir açıklama yapmıyor. İran Devrim Muhafızlarının generali Amir Ali Hajizadeh ise aynı ölçüde ketum değil. İran haber ajansına açıklama yapan general, “mühendislerinin casus uçağın şifrelenmiş diskine erişim sağladıklarını” belirtiyor. Silinen bazı verileri de geri getirdiklerini söyleyen general bu başarının “Allah’ın bir lütfu olduğunu” anlatıyor.

General casus uçağı hack ederek verilere ulaştıklarına dair kanıt olarak uçağın Afganistan’ın Kandahar bölgesine getirilmeden önce 16 ekimde Golden State’de kullanıldığını, sensörlerinde bir problem çıktığı için aralık 2010’da Los Angeles’da tekrar bir ayar gördüğünü belirtiyor.

Eğer generalin söyledikleri doğruysa ABD’nin casus uçağı RQ-170 tüm görev bilgilerini kendi üzerinde saklıyor. Bu da ABD’nin yapmayacağı bir amatörlük gibi gözüküyor. Eğer böyle bir amatörlük yapıldıysa da bu bambaşka bir skandala sebep olabilir.

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi
virus trojan malware

today26/04/2012

Blog TerraMedusa

Internette tehditler her zamankinden fazla

Gerek karşı karşıya kalınan hack olayları, gerekse virüsler açısından 2012 yılı çok yoğun geçiyor. Tehdit seviyesinin hiç olmadığı kadar üst seviyelerde olduğu şu zamanlarda virüs, trojan ve zararlı kodların yayılmasında ...