650 bin kullanıcılık fidye pazarlığı

Blog TerraMedusa today23/06/2014

Arka plan

Ünlü hacker grubu Rex Mundi, Domino’s Pizza’nın Fransa ve Belçikadaki müşterilerinin isimleri, adresleri, telefon numaraları ve şifrelerini ele geçirdi. Ele geçirilen 650 bin müşteri bilgisi için ise pazarlık yapılıyor.

650bin-kullanicilik-fidye-pazarligi

Bilgileri ele geçiren grup ise tüm bu bilgileri yayınlamama karşısında Domino’s Pizza’dan 30 bin euro gibi bir fidye talebinde bulundu. Domino’s Pizza ise bu parayı ödemeyeceğini belirterek yasal haklarını kullanma yolunu seçti.

Fakat olay esnasında ihmaller de dikkat çekti. Domino’s Pizza sistemlerinde tutulan şifre bilgilerinin salted veya hashed olarak saklanmadığı, okunabilir formatta korunduğu ortaya çıktı. Bunun anlamı ele geçirilen bilgilerin olduğu gibi rahatça kullanılması mümkün. Olaydan sonra Rex Mundi’nin Twitter hesabı kapatıldı.

Rex Mundi hacker grubu daha önce RSS servisi sunan Feedly’ye DDoS yaptıktan sonra belli bir ücret ödenirse DDoS yapmayı durduracaklarını açıklamıştı. Siber suçlular Türkiye’de de aynı yöntemle çok sayıda kurumu hackleyerek para talep ediyorlar. Bunlar kimi zaman verilerin kurum içerisinde şifrelenmesi ve sonrasında şifre için fidye istenmesi şeklinde yaşanırken kimi zaman da ele geçirilen bilgilerin yayınlanması şeklinde oluyor.

650bin-kullanicilik-fidye-pazarligi-2

Yazıldı: TerraMedusa

Etiketlendi: .


Önceki gönderi