10 milyondan fazla kart bilgisi hack edildi

mastercard_visa 10 milyondan fazla kart bilgisi hack edildiVisa, Mastercard ve Discover şirketleri kullanıcılarını 10 milyondan fazla kredi kartı bilgisinin hackerların eline geçtiği hakkında uyardı. Ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi konusunda çözüm sağlayan Global Payment firmasının ağında ortaya çıkarılan bir açık yüzünden gerçekleşen bu olaydan ötürü firmayla yapılan çalışmanın durdurulduğu açıklandı.

Gözlemciler erişim sağlanan kart sayısının söylenenden fazla olabileceğini iddia ediyor. Track 1 ve Track 2 adı verilen iki kredi kartı kodunun birden çalınmış olması yeni kartlar oluşturularak harcama yapılabilmesine imkan tanıyor. Şu ana kadar 2000’in üzerinde kredi kartından para çekildiği belirtiliyor.  Hack olayından sonra Global Payments firmasının borsadaki değerinde neredeyse %10’u bulan bir düşüş yaşandı.global_payments_borsa 10 milyondan fazla kart bilgisi hack edildi

Bu örnek tekrar gösterdi ki finans sektöründe kritik işlemlerde bulunan, PCI DSS ve diğer bir çok yazılı standarda uygun çalışan kurumlar bile bilgi güvenliği denetimini gerçek etik hackerların bakış açısıyla yaptırmadıkça güvenlik çizgisini yukarıda tutamıyorlar.